CO JE LUPÉNKA?

Lupénka se může projevovat různě.

Lupénka je zánětlivé onemocnění, které je sice nejzřetelnější na kůži, postihuje ale i další části těla.1

V České republice se s lupénkou potýká zhruba 200-300 tisíc lidí.2,9 Většina z nich, asi 80 %, trpí formou ložiskové lupénky (Psoriasis vulgaris).2 Tento typ lupénky způsobuje červené skvrny a doprovází jej také bolest a svědění kůže.

Průběh nemoci je u každého z pacientů různý,1,3,4,5 zkušenosti postižených jsou proto velmi individuální.

Trpíte lupénkou? Pak víte, o čem mluvíme…

Život s červenými, šupinatými a svědícími ložisky na kůži je nejen nepříjemný, ale může negativně ovlivňovat i vaše sebevědomí, vaše pracovní a osobní vztahy a mnoho dalších věcí ve vašem životě.6,7,8

Lupénka není zcela vyléčitelná a nemocného provází po celý život. Existují ale účinné možnosti léčby, které potlačují projevy lupénky a umožňují tak pacientům žít bez omezení, které nemocnou kůži provází.

Promluvte si se svým kožním lékařem a zjistěte více. Váš život s tímto onemocněním, které Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikovala jako vážnou, nepřenosnou chorobu9, nemusí být noční můrou.

Kdy jste naposledy s někým mluvili o své lupénce?

Dermatologie v oblasti léčby lupénky velmi pokročila. Pro pacienty existuje daleko více možností léčby, než kdykoliv předtím.

Lékaři od výzkumu v oblasti léčby lupénky očekávají větší úspěšnost léčby u svých pacientů.10 To už někteří z nich potvrzují a nemoc díky účinné léčbě nemusí zasahovat do jejich běžného života.11, 12

Není tedy načase vrátit zpět do svého života každodenní drobnosti, které kvůli lupénce možná už dlouho postrádáte? Není načase opět bez obav ukazovat svou kůži?

Zeptejte se svého kožního lékaře: Je možné v plném rozsahu potlačit projevy lupénky?

Jak můžete svému kožnímu lékaři vysvětlit komplikace, které vám lupénka přináší v každodenním životě?