Zeptal/a jsem se

Jak se vám povedl rozhovor s kožním lékařem?

Výborně!

Když si otevřeně promluvíte se svým kožním lékařem o možnostech a cílech léčby, může vás to o krok přiblížit k čisté kůži.

Ujistěte se, že pečlivě dodržujete doporučení svého kožního lékaře pro jakýkoliv typ léčby, který vám předepsal. Všímejte si také změn ve Vašich příznacích a ve vašem celkovém stavu. Pokroky v léčbě pak můžete diskutovat se svým kožním lékařem a poradit se s ním o případných změnách v léčbě.

Nejste v tom sami

Může to být frustrující uvědomit si, že návštěva u lékaře neproběhla tak, jak jste si představovali. Nenechte se tím ale odradit. Nejste jediní s lupénkou, kdo má takovou zkušenost.

Vybudování vztahu s vaším kožním lékařem může nějakou dobu trvat, ale stojí za to to nevzdávat. Dobrý vztah s vaším kožním lékařem totiž může pomoct výsledkům léčby1.

Neztrácejte optimismus

Snažte se být pozitivní, i když se potýkáte s těžkou situací. Optimismus může mít společně s léčbou příznivý dopad na vaše zdraví a kvalitu vašeho života2.

Pokud jde o váš život a vaše zkušenosti s lupénkou, odborníci jste tu pouze vy – záleží jen na vás, zda se budete ptát a dostanete odpovědi, které potřebujete.

Jak to lépe zvládnout:

  • Sežeňte si dostatek informací o svém onemocnění, abyste při rozhovorech na téma lupénky působili informovaně a sebevědomě.
  • Pokud na toto téma dojde, buďte co nejotevřenější a myslete na to, jak onemocnění ovlivňuje vaše citové rozpoložení a váš každodenní život.
  • Promluvte si o svých očekáváních se svým kožním lékařem a stanovte si s ním léčebné cíle dříve, než začnete s novou léčbou.

Další krok

Myslete na to, že kožní lékaři svým pacientům neumí číst myšlenky. Mají vlastní představu o cílech léčby, a o tom, co by pro jejich pacienty mohlo být důležité. To také ovlivňuje jejich rozhodování o nejlepší léčbě1. Ujistěte se, že váš kožní lékař přesně ví, na čem vám při léčbě lupénky záleží.

To vám pomůže ujasnit si se svým kožním lékařem všechna očekávání a možný průběh léčby a její výsledky.

Pokud vám kožní lékař i přesto nenaslouchá a například říká “počkáme a uvidíme” nebo “moc toho pro vás udělat nemůžu” a vy máte pocit, že to nestačí, zvažte, zda nepožádat o konzultaci jiného kožního lékaře.